DOĞADA ENGELLERİ AŞIYORUZ

 

“Bir Bilim, Sevgi ve Kucaklaşma Projesi”

 

Uygarlığın insanlığa sağladığı büyük imkanların yanı sıra getirdiği sosyal ve sağlık sıkıntıları bedenlerimizde ruhlarımızda onarılmaz büyük hasarlar vermektedir.

 

Doğadan uzaklaşma süreci beraberinde toplum içindeki bireylerin de birbirinden uzaklaşma sürecine dönüşmüş ve bunun sonucunda insan sadece doğal ortamı açısından yalnızlığa düşmemiş beraberinde kalabalık bir toplum içinde gerçek bir yalnızlığa mahkum olmuştur.

 

Engellilerin itildiği yalnızlık; bilgisizlik, ilgisizlik ve vurdumduymazlık nedeniyle daha da derindir. Bu durumdan çıkış, bilim rehberliğinde doğaya dönmektir. İnsanlara doğayı tarihi ile birlikte canlı ve cansız tüm varlıkların ahengini sindirerek öğretmek gerekir.

 

Derneğimiz bu amaçla bir doğa ve bilim projesi geliştirmiştir. Ankara Jeopark alanında engellilerle birlikte gençleri kapsayan bir kültür programı oluşturulmuştur. İleri sayfalarda teknik detayını bulacağınız bu projenin faydaları şunlar olacaktır:

 

·        Engellilerin doğadaki ziyaretleri sağlamaları için yardım edecek bu gençler, engelli yaşamındaki zorluklara yakından tanıklık ederek, yaşamlarında engellilerin hakları için daha duyarlı davranacaklardır.

·        Doğayı tarihi ile birlikte algılayarak kendilerinin doğadaki yerlerini belirleyecek, iç dengesindeki sıkıntıları telafi etmede daha güçlü olacaktır.

·        Toplum içindeki ilişkilerinde yapıcı bir tutum edinirken, doğa ve sağlık bilimleri çerçevesinde edindiği kültür ile kendi sağlığına farklı bir özen göstereceklerdir.

 

Her türlü katkınızı esirgemeyeceğiniz temennisi ile projemizi sizlere takdim ederim.

 

Saygılarımla.

 

Op Dr Metin BERBEROĞLU

Dernek Başkanı

 

ANA SAYFA